Jak dawkować leki z amlodypiną?

Zasady dawkowania leków

Odpowiednie dawkowanie leków jest niezbędne do skutecznej walki z chorobą. Przyjmując leki, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach takich jak: pilnowanie, aby stężenie leku w organizmie było optymalne, o godzinie przyjmowania lekarstw, a także o ograniczeniu spożywania substancji, które mogą zaburzać proces wchłaniania się substancji czynnych.

Możemy wyodrębnić trzy rodzaje stężenia leku w organizmie: subterapeutyczny, terapeutyczny i toksyczny. Poziomem działania leczniczego jest zakres terapeutyczny. Poziom subterapeutyczny wskazuje na to, że stężenie leku jest na tyle niskie, że działanie farmakologiczne nie przynosi pożądanego efektu. Powyżej zakresu terapeutycznego występuje stężenie toksyczne, które może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.

Co w takim razie wpływa na poziom stężenia leku w organizmie? Oczywiście przede wszystkim dawkowanie. Często przyjmując dawkę leku, w organizmie znajduje się pozostałość wcześniejszej dawki. Kluczowe znaczenie ma to, czy wydalanie leku przebiega zgodnie z kinetyką pierwszego, czy zerowego rzędu.

 

Jakie dawki amlodypiny są stosowane?

Amlodypina jest lekiem należącym do grupy pochodnych dihydropirydyny. Jest substancją aktywną leków przeciwnadciśnieniowych takich jak Amlopin, Amlozek, Amlodipine Bluefish, Norvask czy Cardilopin.

Lek jest dostępny w dawkach 5 lub 10 mg

Dawkowanie Dorośli

W leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz dławicy piersiowej dawka początkowa powinna wynosić 5 mg raz na dobę. Dawka maksymalna wynosi 10 mg na dobę, można ją osiągnąć stopniowo zwiększając dawkę początkową, jednocześnie obserwując reakcję kliniczną.

Dawkowanie w grupie szczególnych pacjentów

Podeszły wiek

Lek jest dobrze tolerowany zarówno przez pacjentów w podeszłym wieku jaki i młodszych. U osób starszych zalecany jest zwykły schemat dawkowania tj. rozpoczęcie kuracji od dawki 5 mg na dobę, jednak podczas zwiększania dawki powinno zachować się ostrożność.

Zaburzenia czynności wątroby

Dla pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby nie zostały ustalone odrębne zalecenia odnośnie dawkowania leku, dlatego leczenie należy rozpocząć od najniższej dawki i zachować ostrożność w jej zwiększaniu. Natomiast badania dotyczące farmakokinetyki amlodypiny u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby nie zostały przeprowadzone.

Zaburzenia czynności nerek

Wykazano, że zmiany stężenia amlodypiny we krwi nie są powiązane ze stopniem uszkodzenia nerek, więc zalecany jest podstawowy schemat dawkowania. Również dializa nie wpływa na stężenie amlodypiny w surowicy.

Dzieci młodzież od 6 do 17 lat

W leczeniu nadciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat należy rozpocząć terapię od dawki 2,5 mg raz na dobę. Jeśli w ciągu 4 tygodni terapii nie uda się uzyskać kontroli ciśnienia tętniczego, dawkę należy zwiększyć do 5 mg na dobę. Stosowanie u dzieci większych dawek niż 5 mg na dobę nie jest wskazane, ponieważ nie zostały przeprowadzone stosowne badania.

Dzieci w wieku poniżej 6 lat

Nie ma danych dotyczących stosowania amlodypiny u dzieci poniżej 6 roku życia.

Amlodypiny nie powinni stosować pacjenci uczuleni lub nadwrażliwi na substancję czynną i pochodne dihydropirydyny. A także osoby z ciężkim niedociśnieniem, we wstrząsie, ze zwężeniem drogi odpływu w lewej komory serca oraz z hemodynamiczną niestabilną wydolnością serca, a także po przebytym zawale mięśnia sercowego.

Amlodypina jest dostępna pod postacią tabletek do stosowania doustnego. Nie powinno się przekraczać zaleconych dawek, ponieważ nie wpłynie to na skuteczność leku, a może zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu. W razie wątpliwości dotyczącej stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem.

 

Bibliografia

<>

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki: