Jak amlodypina wpływa na płód i niemowlęta?

Amlodypina, a ciąża i karmienie piersią

W ulotce możemy znaleźć informacje, że nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku z amlodypiną u kobiet w ciąży. Amlodypina przenika do mleka ludzkiego, a jej wpływ na organizm niemowląt jest nieznany.

Przeprowadzono jednak badanie kliniczne oceniające stan płodu kobiet z nadciśnieniem tętniczym przyjmujących amlodypinę. w dawce 5 mg/dobę. Wszystkie kobiety były w pierwszym trymestrze ciąży.

Jedna z pacjentek była leczona amlodypiną do 7 tygodnia ciąży. Była również narażona na działanie lewosulpirydu, żelu wodorotlenku glinu, węglanu magnezu i Ginkgo biloba. W 38 (+3) tygodniu ciąży urodziła zdrową córeczkę ważącą 3750 g i ponownie zaczęła przyjmować amlodypinę w dawce 5 mg/dobę, wyłącznie karmiąc piersią córkę. W wieku trzech miesięcy niemowlę było zdrowe. Biorąc pod uwagę wyniki tego badania, można dojść do wniosku, że podobnie jak w przypadku innych blokerów kanału wapniowego, amlodypina nie wydaje się mieć działania teratogennego i wydaje się, że może być stosowana podczas karmienia piersią.

Natomiast przypadku badań przeprowadzanych na zwierzętach wykazano znacznie zmniejszoną wielkość miotu, zwiększoną śmiertelność wewnątrzmaciczną oraz wydłużenie ciąży i czasu trwania porodu, gdy lek ten podawano przed kryciem, podczas krycia i podczas ciąży.

U niektórych pacjentów leczonych blokerami kanału wapniowego wystąpiły odwracalne zmiany biochemiczne w główkach plemników. Nie ma kontrolowanych danych dotyczących tego leku, ale modele zwierzęce wykazały niekorzystny wpływ na męską płodność.

 

Bezpieczeństwo stosowania amlodypiny

Należy pamiętać, że mimo przeprowadzonych badań nie stwierdzono jednoznacznie bezpieczeństwa stosowania leków z amlodypiną u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Decyzja o stosowaniu leków powinna być przemyślana i podjęta w przypadkach, gdy korzyści dla matki ze stosowania leku są większe, niż możliwe szkody dla płodu. W niektórych krajach, jak np. UK stosowanie amlodypiny w ciąży jest bezwzględnie zakazane.

O kontynuacji leczenia amlodypiną powinien zdecydować lekarz. Należy mieć na uwadze, że niemowlęta narażone na działanie tego leku powinny być ściśle monitorowane.

 

Bibliografia

<>
<>
Amlozek ChPL

Bibliografia

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki: